Буддизм

Засновник буддизму — Будда Шак’ямуні, принц Сіддхартха Гаутама.

Будда народився близько 2500 років назад на півночі Індії. Після довгих пошуків істини він пізнав у медитації природу ума і досяг мети — повного Просвітлення. Після цього впродовж сорока п’яти років він передав учням знання про те, яким усе є, тобто знання про природу речей, і методи, які дозволяють осягнути цю істину на власному досвіді.

Будда давав повчання для трьох типів людей. Ті, хто хотів уникнути страждань, дізналися про причину і наслідок. Ті, хто прагнув більше робити для інших, слухали повчання про розвиток співчуття та мудрості. Для людей, які мали особливо сильну довіру до своєї просвітленої природи, Будда з’являвся у формах енергії та світла і передавав своє бачення природи ума — Велику Печать (Махамудру).

Перший з цих рівнів відомий нам як Малий шлях (Хінаяна) або Вчення Старійшин (Тхеравада). Другий — як Великий шлях (Махаяна). А третій, найвищий, — як Діамантовий шлях (Ваджраяна). Учення Діамантового шляху здебільшого передавалося в Тибеті через лінії наступності Ньїнґма, Сак’я і Каґ’ю, а в країнах Далекого Сходу — в першу чергу, школами Чань і Дзен.

У буддизмі немає догм (тез, які вважаються істинними без доведення), він відкритий для будь-яких запитань. Учення Будди пояснює, що саме у нашому житті є істинним в абсолютному сенсі, а що є лише відносним, оскільки залежить від швидкоплинних умов. Справжнє розуміння цього уможливлює переживання постійного щастя, завдяки медитації інтелектуальні знання перетворюються на досвід. Також існують методи, які допомагають закріпити рівень усвідомлення, що його ми досягли у повсякденному житті. Мета вчення Будди — Просвітлення, повний розвиток потенціалу тіла, мовлення й ума.

Медитація в буддизмі означає «вільно, без зусиль перебувати у тому, що є». Цей стан досягається шляхом заспокоєння ума, концентрації та роботи з внутрішніми енергіями та «світлоенергоформами». Найбільш дієвий метод — постійно ототожнюватися зі своєї природою Будди, не лише під час медитації, але і у будь-яких життєвих ситуаціях. Цьому вчить Ваджраяна, Діамантовий шлях.

Практикуючи Вчення Будди, люди стають незалежними, сильними, сповненими радості та любові. Буддизм є головною релігією в декількох країнах Азії. Починаючи з сімдесятих років минулого століття, він поширюється і на Заході. Сьогодні широта, гнучкість, толерантність буддійського світогляду та різноманіття засобів для розвитку ума користуються усе більшою популярністю в країнах європейської культури.